Rss Feed

Hangi Programlama Dilini Öğrenelim?

Tarih: March 25th, 2009 | Yazan: | Kategori: Programlama | Etiketler: | 13 Yorum »

İnternette programlama üzerine yazılan çizilen forumların ve sitelerin en gözde muhabbetlerinden biridir bu; hangi dili öğrenmeliyim? Bu sitelerdeki yazıları takip ediyorum da bazen o kadar ilginç şeyler yazılıyor ki soran kişi de sorduğuna pişman olabiliyor. Dil seçimi yanında bazen de dilleri mukayese edip duruyorlar; asp – php, java – .net , vs gibi diller onlarca kez kez karşılaştırılmış ve karşılaştırılmaya da devam edilecektir.

Aslında hangi dili öğreneceğini veya hangi dilin iyi olduğunu bulması çok kolay. Bunun cevabı tam olarak dili öğrenmek isteyen kişilerde saklı ama malesef bu soruyu kendilerine sormak yerine başkalarına soruyorlar.

Bir bebek düşünün Türkiye toprakları üzerinde dünyaya gelmiş. Gelmiş ama ne konuşması var ne okuması ne de yazması. Sonra çevresinden görüyor bakıyor ki türkçe oldukça popüler bir dil, öğrenmeye başlıyor. Sorgulama var mı? Yok. Tereddüt var mı? Yok. Peki bu çocuğun çevresinde onlarca dil bilen kişi olsaydı ne olacaktı? İşte o zaman sorgulamaya başlayacak; hangi dili öğrenmeliyim? Ama asıl soracağı a veya b bu dili neden öğrenmeliyim olmalıdır.

Bu bebeğimiz ömrü boyunca Türkiye sınırları içinde yaşayacak ise başlangıç için ne ingilizce ne fransızca öğrenmesinin bir anlamı yoktur. Türkiye’de yaşayacağı sonucunu çıkarttıktan sonra dil öğrenmeye karar verirse hiçbir sorun yaşamadan dilini öğrenir ve kullanır. Ancak eğer bu sonucu çıkarmadan acaba ne öğreneyim diye sağına soluna sorular sormaya başlarsa işler karışıyor.

Kimileri gelip ingilizce öğrenmelisin diyor. Sebep? Evrensel bir dildir, herkes onu bilir ve bilmeyen iş/ekmek bulamaz. O sırada başka biri geliyor ve diyor ki; fransızca öğren. Sebep? Kibar bir dilmiş, kulağa hoş geliyormuş hatta kadınlar bayılıyormuş! Kimisi hemen itiraz ediyor; çince öğren, diyor. Neden ? Efendim Çin gelecek yüzyıl içinde çok büyüyecekmiş, dünya devi olacakmış ve şimdi çok popüler olmasa da ileride ortalığı kasıp kavuracakmış.

Bizim bebeğin epey kafası karışacak sanırım. Zira Türkiye sınırları dışına çıkmayacak olmasına rağmen ve hatta hayatı boyunca herhangi bir yabancı ile konuşma fırsatı bile olmayacakken kafasına onlarca şey yığılıyor. Sonra her birinden azar azar öğrenip abidik gubidik konuşuyor.

Olması gereken ise hayat boyunca yaşayabileceğiniz şeyleri göz önüne alarak bir dil öğrenmek. Benzetmeleri bırakıp biraz programlama tarafına dönecek olursak örneğin web programlama ile uğraşmayı isteyen bir kişiye C++ öğren demenin bir anlamı yoktur. Kafasına koyduğu iş web programlama ise öncelikle oturup bu işi yapabileceği dilleri çıkartıp artılarını ve eksilerini çıkarması gerekir, daha sonra karşısında oluşan artı ve eksilere göre seçimini yapması daha kolay olacaktır. Bu noktada yine forumlara yazıp sorabilir tabii ki. Benim bu sebeplerden dolayı şu dillerden birini öğrenemem gerekli, elimdekiler bunlar ve yapacaklarım da şunlar. İşte bu aşamadan sonra çok daha mantıklı cevaplar gelecektir.

Kimin söylediğini bilmediğim bir söz ile bu yazıya da son vereyim. Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yoktur.


13 Comments on “Hangi Programlama Dilini Öğrenelim?”

 1. 1 Sülo said at 01:46 on April 2nd, 2009:

  Ammo onu bunu bırakta, hangi dili öğrenmek lazım bu aralar? :P

 2. 2 Ahmet Kakıcı said at 09:53 on April 2nd, 2009:

  Sen artık assembly’den şaşma :p ama iş bulabilir misin onu bilemiyorum :D

 3. 3 Tugba said at 21:52 on April 6th, 2009:

  “Sonra her birinden azar azar öğrenip abidik kubidik konuşuyor.”Sanırım tüm bu sorulara en güzel cevabı vermiş oldunuz bu yazıyı yazarak.Ayrıca bebek benzetmeside cuk diye oturmuş:D Klavyenize sağlık:D

 4. 4 arzu görgülü said at 14:40 on April 11th, 2009:

  iş bulmak hey gidi:) c#,sql,php…. bilen ve delphi bilmesi şart tarzı ilanlar o kadar fazlaki.delphi ne lan.hayret bişey..bu kadar programlama diline kafa dayanmaz.
  güzel bir yazı olmuşş:)

 5. 5 Ahmet Kakıcı said at 02:00 on April 23rd, 2009:

  Arzu bırak şimdi, işe girip haber vermiyorsun sonra böyle iş bulmak vs yazıyorsun :))

 6. 6 mengu said at 00:37 on May 22nd, 2009:

  bu baglamda soyle bir hata icerisinde yeni dil ogrenmek isteyenler. ne yapacaklarini bilmiyorlar, sadece bir heves icerisindeler ve yeni dil ogrenmek istiyorum diyorlar. yani belli ihtiyaclarindan ve spefikasyonlarindan bahsetmiyorlar. su halde de bizim gibi adamlar da kendilerince hangi dil iyiyse onu soyluyor.

  ben bu isi hobi icin yapacagim ve cok keyif almak istiyorum kod yazarken diyen bir adama c++ ya da c tavsiye edilmez, ruby ya da python tavsiye edilir ama buyuk projeler gelistirecegim, gui destegi olmali diyen adama da ruby ya da python tavsiye edilmez, yine ihtiyaca gore c++, java ya da c# tavsiye edilir.

 7. 7 Hasan MANZAK said at 23:58 on May 30th, 2009:

  “…delphi ne lan…”

  Delphi, Arzucum, Borland’ın, C++ desteğini ve geliştirmesini uğrunda sonlandırıp, .NET de dahil olmak üzere bütün kaynaklarını ve imkanlarını ve de yan projelerini aktardığı, geliştirmesini devam ettirdiği tek dildir. ;) { Elindeki “Borland C++ Builder” programının nesne kaynak kodlarına bakarsan, bu dediğimi ta ne zamandan itibaren yaptığını daha iyi anlarsın… }

  Ahmetcim, bu yazına ek olarak, algoritmik yaklaşımdan bahsetmek gerek biraz da. Önemli olan hangi dili bildiğin ya da bilmediğin değildir, algoritmik açıdan. Programcı bazında, programlama dili, syntax tan öte değildir (dillerin kapasiteleri konusuna girmeyelim, farklı bir noktadan bahsediyorum). Dolayısıyla yapacak olduğun işin nasıl yapıldığını bilmektir önemli olan. Sonraki adımın kullanmak istediğin dile karar verip, o dilin syntax ı dahilinde işini yaptırmaktır. Bu akşamki beyin fırtınasına binaen ( teşekkürler ahmet :) ); ağ programlama delphide de yapılır, c de de, c++ ta da, javada da, haskellde de… Neyi nasıl yapması gerektiğini bilene elbette ;)

 8. 8 qiyan said at 01:24 on November 11th, 2009:

  cogu zaman yüzüne bile bakmadigim programlama dilleriyle yapilanlari görünce , javanin diger dillere nazaran üstünlügünü,php nin web programlamadaki hizini,C nin makine diline yakinligini unutuveririm …
  bir zamanlar pascal diye bir dil ö öğrenmistim ..delphiye gectim..aman ha sakin delphi öğrenme öldü o dediler.dinledim onları…sonra ne mi oldu?? 4-5 yil sonra ilgilenmedigim delphi diliyle yazilan programlarin yurtdisina pazarlandigini gördüm.
  calistigim firmanin sahibi delphi biliyordu ve yurt disinda yurt icinde …akrani java ile yapilmis rakip programlardan cok kullaniliyordu.
  bir seyi öğrenirken o seye adapte olun cevrenizdekilere degil!

 9. 9 Koray Arıcan said at 23:17 on January 6th, 2010:

  İyi günler bunların yerine programlama dillerinin + ve – lerini yazsanız iyi olmaz mıydı acaba ? Ve yazabilirmisiniz ?

 10. 10 Ahmet Kakıcı said at 23:35 on August 1st, 2010:

  Programlama dillerinin artı ve eksi yönlerini yazabilmek için o dilleri uzun süre ve amacına yönelik kullanmak lazım.
  Kendimi o kadar derin bir yorum yapacak kadar uzman görmüyorum.

 11. 11 Feza said at 22:08 on January 2nd, 2011:

  “Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yoktur.”

  Tebrikler.Güzel bir yazıydı;)

 12. 12 dont said at 02:16 on May 26th, 2011:

  selam. sibernetik yapay zeka (yapay sinir ağları) ile ilgileniyorum. programlama dili bilmiyorum. ama öğrenmek için vaktim var. tum dillerin neye yaradıgını ögrenmekle gecirecegim zamanı dili öğrenmek icin harcayabilirim. bir öneriniz var mı?

 13. 13 Engin KAN said at 16:23 on June 30th, 2011:

  Bu güzel değerlendirmeye önemli bir nokta eklemeden geçemeyeceğim , mengü’nün tespitine bir soru daha eklemek lazım hoby olarak öğrenilecekse dedikleri doğru ancak ticari amaç uğruna öğrenilecek dillerde bakılması gereken bence en önemli konu kod güvenliği , çünki hala daha insanlar bunun farkında olmadan birşeylere başlıyor ve sonunda iş çıkan projeyi pazarlama ve satış aşamasına geldiği zamanda kişi şunu soruyor acaba yazdığım kodlara dışarıdan erişilebilirmi , eğer .NET tabanlı bir proje ise işte orda yeni arayışlar başlıyor , dotfuscator gibi extra sıkıştırma yöntemlerine , tabii dotfuscator’ın da kodlarınızı nereye kadar koruyacağıda araştırmaların içerisinde büyüyüp gidiyor , Ahmet beyin açtığı bu klasik ama en önemli konu bence kişi kendisinde beklentilerini iyi analiz edip ona göre bir yola girmeli diye düşünüyorum , sonrada geri dönmekten yada ek diller öğrenmeye çalışmaktan daha akılcıdır diye düşünüyorum , okuduğunuz için teşekkürler.


Leave a Reply